Games and Sports

 

YEAR PLAN OF GAMES & SPORTS 2016-17 

MONTH
ACTIVITIES
April- May
Search of Talent and Selection of the students for Summer Coaching Camp.
Selection Under 19 Cricket Team (Boys) for Golden Jubilee Tournament.
 
July & August
Inter house competition
Selection of different games for school team
 
Sept- Oct – Nov
Fitness Training for Athletes, Special Training for Regional/ National level meet
Dec
Preparation annual Sports Day Celebrations
 

KENDRIYA VIDYALAYA AFS BEGUMPET

CLUSTER LEVEL PRIMARY SPORTS MEET UNDER (CMP)

               Cluster Level Primary Sports Meet was held at KV AFS BEGUMPET  ON 05.02.2016 Boys and Girls.

Event: Kabaddi

The five schools that participated were

1. KV AFS BEGUMPET

2. KV NO1. AFA

3. KV NO2. AFA

4. KV BOWENPALLY

5. KV PICKET

         All the teams played with discipline, responsibility, self-confidence and team spirit.

The results of the sports meet are

BOYS

S.No

Name of the school

Position

1

KV AFS BEGUMPET

I

2

KV NO1. AFA

II

3

KV NO2. AFA

III

 

GIRLS

S.No

Name of the school

Position

1

KV NO1. AFA

I

2

KV BOWENPALLY

II

3

KV AFS BEGUMPET

III

 

Cluster Level Primary Sports Meet was held at KV Bowenpally  on 07.02.2016 Boys and Girls.

Event: Kho- Kho

The five schools that participated were

1. KV AFS BEGUMPET

2. KV NO1. AFA

3. KV NO2. AFA

4. KV BOWENPALLY

5. KV PICKET

         All the teams played with discipline, responsibility, self-confidence and team spirit.

Both the Boys and Girls of KV Begumpet bagged the First Prize.

 

REGIONAL SPORTS MEET

(Form 29th August to 31st August)

Report on Regional Sports Meet Basketball Under19 (Boys & Girls) 

S.No

Name of the cluster

U-19 Boys

U-19 Girls

No of Escorts

1

CLUSTER I

12

12

2

2

CLUSTER II

11

12

2

3

CLUSTER III

-

-

-

4

CLUSTER IV

12

12

2

5

CLUSTER V

12

12

2

6

CLUSTER VI

12

06

2

7

CLUSTER VII

12

01

1

8

CLUSTER VIII

-

-

-

9

TOTAL

71

55

11

 

RESULT OF THE MEET :

S.No.

Event

1st Position

2nd Position

3rd Position

1.

Basketball (Boys) Under-19

CLUSTER II

CLUSTER V

CLUSTER I

2

Basketball (Girls) Under-19

CLUSTER II

CLUSTER V

CLUSTER I

 

List of Selected students Basket Ball (Boys) Under 19 for the participation in KVS National Sports MEET

 

S.No.

Name of the Student

Class

Date of Birth

Name of KV

1.

R.MUKUNDAN

XI

31.05.1998

BEGUMPET

2.

M.SAI REVANTH

XI

05.02.1997

PICKET

3.

N.PRITHVI RAJU

XII

29.03.1997

BEGUMPET

4.

DEVKI NAND

X

28.08.1998

PICKET

5.

PRAYAS

IX

28.04.1999

BEGUMPET

6.

N.PRASHANT

IX

23.04.1999

NPA SHIVARAMPALLY

7.

MANOJ KUMAR KAIWART

XII

28.01.1997

NPA SHIVARAMPALLY

8.

BHUPENDER KUMAR

X

11.02.1999

NPA SHIVARAMPALLY

9.

MOID AHMED SIDDIQUI

XII

08.04.1996

GACHIBOWLI

10.

AMAN DEEP

XII

28.07.1996

BOLARUM

11.

B.ANIL

XI

26.01.1997

BOLARUM

12.

J.B.SAROJ

X

28.12.1998

NO.1 VIJAYAWADA

STAND BYE

1

G.SAMUEL ELIAZER

X

07.08.1998

NO1 GOLCONDA

2

UDAY TEJA B

X

10.03.1999

BEGUMPET

3

MANOJ KUMAR

X

03.08.1998

SURYALANKA

4

RAHUL CHAVARIA

IX

15.01.1999

NPA SHIVARAMPALLY

 

List of Selected students Basket Ball (Girls) Under 19 for the participation in KVS National Sports MEET-

 

S.No.

Name of the Student

Class

Date of Birth

Name of KV

1.

MRUDULA

IX

27.12.1999

BOLARUM

2.

TARANJEET

IX

05.04.2000

HAKIMPET

3.

P.SARIKA

XI

20.04.1996

BEGUMPET

4.

REBECCA

XI

20.12.1997

BEGUMPET

5.

MEGHANA

XII

09.10.1996

PICKET

6.

P.MOUNIKA

X

23.11.1998

BEGUMPET

7.

USHA KUMARI

XII

01.10.1996

PICKET

8.

SYEDA AERAS

IX

01.03.2000

SHIVARAMPALLY

9.

GEETHIKA RANA

IX

22.09.1999

SHIVARAMPALLY

10.

P.N.TEJASRI

X

01.08.1998

SHIVARAMPALLY

11.

B.JEEVAN SANDHYA

XI

06.09.1997

SURYALANKA

12.

M.BANDHAVYA

XI

29.12.1997

NO.1 VIJAYAWADA

STAND BYE

1

N.SURABHI

X

25.02.1999

BEGUMPET

2

SUDEEPTHI

IX

02.09.1999

BOLARUM

3

SRAVYA PALLA

XI

25.05.1997

U.O.H

4

SNEHA

XI

10.06.1997

BOLARUM

 

Note: Stand byes will be called for only if any of the Team members (above mentioned 12 players) failed to report.

 

 

 

 

RESULT

LEAGUE CUM KNOCK OUT

BASKETBALL BOYS U-19

POOL-A                                                                                                          POOL-B

1. CLUSTER-I                                                                                                                                        1. . CLUSTER-II

2. CLUSTER-V                                                                                                                                    2.  CLUSTER -IV

3. CLUSTER-VI                                                                                                                                     3. CLUSTER-VII

SL.NO

DATE

TIME

POOL

V/S

SCORE

WINNER

1

29.08.13

9.30AM

B

CLUSTER-II

V/S

CLUSTER-IV

39

 

23

CLUSTER-II

 

2

29.08.13

11.30AM

A

CLUSTER-I

V/S

CLUSTER-V

24

 

26

CLUSTER-V

3

29.08.13

1.30PM

B

CLUSTER-IV

V/S

CLUSTER-VII

19

 

11

CLUSTER-IV

 

4

29.08.13

4.00PM

A

CLUSTER-V

V/S

CLUSTER-VI

20

 

4

CLUSTER-V

 

5

30.08.13

10.00AM

B

CLUSTER-II

V/S

CLUSTER-VII

36

 

14

CLUSTER-II

 

6

30.08.13

11.00AM

A

CLUSTER-I

V/S

CLUSTER-VI

29

 

07

CLUSTER-I

 

 

 
 
LIST OF KVS NATIONAL SPORTS MEET 2012 MEDALIST AND SGFI PARTICIPANTS
SL.NO
NAME OF THE STUDENT
CLASS
MEDALS
EVENT
1
RAJAT BENEWAL
X-C
GOLD
SKATING
SILVER(2)
2
D.RISHIKESH
X D
BRONZE(2)
SKATING
3
HARSH KUMAR
      X B
BRONZE
SKATING
4
D.ASHWINI
      X A
BRONZE
SKATING
5
VIBHAV KUMAR SINGH     
X C
BRONZE
TAEKWONDO
6
7
8
9
10
11
HIMANI SAPAHYA
ISHU YADAV
NIVEDITHA SINGH
AKANSHA P
RUCHITHA
NEETHU KUMARI
VIII B
VIII D
VIII B
VIII B
VIII B
VIII B
SILVER
VOLLEYBALL
 
SGFI
1.     K. HARIKA                X B                  BASKET BALL
List of participants of KVS national sports meet 2012
S.No
Event
Name of the Student
Class
Remarks
1
Basket Ball U14(boys)
1. Prays
2. Shivam
VIII C
VIII A
 
2
Basket Ball U14(Girls)
1.  Jeevitha    
2. Angel 
3. C.Asha Swatha
4. Sania Sara    
VIII B
VII C
VIII C
VIII A
 
 
Basket Ball U19(Girls)
1. Harika
2. Sarika
3. P.Mounika
4.C.N.Hitheshni
X B
X D
IX B
XI A
 
3
Skating (Boys)
1.  RajatBenewal
2.  D. Rishikesh
4.  Harsh Kumar
5.  DakshDaba
X C
X D
X B
IX B
U-19 (1Gold,2Silver)
U-19 (2Bronze)
U-17 (1Bronze)
U-17
4
Skating (Girls)
1. B.Ananya
2. D.Ashwini
3. Lalitha
4. Nandini Priya
X D
X-A
IX C
VIII A
U-17
U-19(1Bronze)
U-19
U-19
5
Chess (Boys)
1. Kshatriya Behara
XI A
U-19
6
Athletic (girls)
1.  Shiprarai
2.  Kiran Kumari     
XI-A
X-C
U-19 (shot put.400(H))
U-17 (3000mtr)
7
Volley Ball
(Girls)U-14
1.Himani sapahya
2.Ishu Yadav
3.Niveditha Singh
4.Akansha P
5.Ruchitha
6.Neethu Kumari
VIII B
VIII D
VIII B
VIII B
VIII B
VIII B
 
 
Silver Medal in KVS Nationals
9
Volley Ball
(Girls)U-19
1.  Farida Begum
2.  Pramila
3. Shalini Romola
X C
X A
XII A
 
 
10
Taekwondo(Boys)
1. Vibhav Kumar Singh     
X C
 Bronze Medal
 
    
     
INTER HOUSE COMPETETIONS SCHEDULE 2012-2013
 
SL.NO
DATE
EVENT
REMARKS
1.
25.06.12
ANNOUNCEMENT FOR ENTRIES
LAST DATE FOR ENTRIES
27.06.12
2.
28.06.12
BASKETBALL
SENIOR BOYS AND GIRLS
3.
28.06.12
VOLLEY BALL
SENIOR BOYS AND GIRLS
4.
02.07.12
BASKETBALL
JUNIOR BOYS AND GIRLS
5.
02.07.12
VOLLEY BALL
JUNIOR BOYS AND GIRLS
6.
03.07.12
BASKETBALL
FINALS:- SENIOR BOYS AND GIRLS
               JUNIOR BOYS AND GIRLS
7.
03.07.12
VOLLEY BALL
FINALS:- SENIOR BOYS AND GIRLS
               JUNIOR BOYS AND GIRLS
8.
04.07.12
BASKETBALL
THIRD PLACE-SENIOR BOYS AND GIRLS
                       JUNIOR BOYS AND GIRLS
9.
04.07.12
VOLLEY BALL
THIRD PLACE-SENIOR BOYS AND GIRLS
                       JUNIOR BOYS AND GIRLS
10.
05.07.12
FOOTBALL
SENIOR BOYS
11.
05.07.12
HAND BALL
SENIOR GIRLS
12.
06.07.12
FOOTBALL
FINALS AND THIRD PLACE
13.
06.07.12
HAND BALL
FINALS AND THIRD PLACE
 
31-08-12
RESULT OF REGIONAL SPORTS MEET 2012
S.No.
Event
1st Position
2nd Position
3rd Position
1.
Basketball (Girls) Under-14
SECUNDERABAD CLUSTER
HYDERABAD CLUSTER
HAKIMPET CLUSTER
 
Basketball (Girls) Under-19
SECUNDERABAD CLUSTER
HYDERABAD CLUSTER
HAKIMPET CLUSTER
2.
Volleyball (Boys) Under-14
HAKIMPET CLUSTER
VIJAYAWADA CLUSTER
TIRUPATI CLUSTER
 
Volleyball (Boys) Under-19
SECUNDERABAD CLUSTER
HYDERABAD CLUSTER
HAKIMPET CLUSTER
3.
Volleyball (Girls) Under-14
HYDERABAD CLUSTER
SECUNDERABAD CLUSTER
Only two teams participated
 
Volleyball (Girls) Under-19
SECUNDERABAD CLUSTER
HYDERABAD CLUSTER
HAKIMPET CLUSTER
25-08-12
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Basket Ball (Girls) under 19 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
K. Harika
X B
01-08-97
KV AFS Begumpet
2
Usha Kumari
XI
01-10-96
KV Picket
3
P. Sarika
X
20-04-96
KV AFS Begumpet
4
Meghana Rana
XI
09-10-96
KV Picket
5
Nazia
XI
12-08-97
KV Trimulghgerry
6
P. Mounika
IX
23-11-98
KV AFS Begumpet
7
N. Surabhi
IX
25-02-99
KV AFS Begumpet
8
CN Hithaishini
XI
30-11-96
KV AFS Begumpet
9
P. Suvidha Laharika
XI
17-06-96
KV Picket
10
P. Bhavani
IX
30-08-98
KV Picket
11
Bhagwati
XI
23-10-96
KV Trimulghgerry
12
Keerthana Lydia
XII
16-06-96
KV Bolaram
STAND BY
1
Swapna Kumari
XII
04-01-96
KV Bolaram
2
Shimron Rao
X
09-02-98
KV Picket
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Basket Ball (Girls) under 14 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Anoosha
VIII
16-11-99
KV Picket
2
Sumaiya
VII
16-06-00
KV Picket
3
Manushi
VII
01-08-00
KV Picket
4
Ramya
VIII
18-09-99
KV Picket
5
Jeevitha
VIII
29-09-99
KV AFS Begumpet
6
Saniya
VIII
02-02-00
KV AFS Begumpet
7
M. Harika
VIII
17-02-00
KV AFS Begumpet
8
Asha
VIII
01-06-99
KV AFS Begumpet
9
Angel
VII
17-07-00
KV AFS Begumpet
10
Sarika
VII
07-10-00
KV AFS Begumpet
11
Mrudula
VIII
27-12-99
KV Bolaram
12
Smritilekha
VII
03-10-99
KV Bolaram
STAND BY
1
Bhagyashri
VIII
05-08-99
KV Bolaram
2
Sudeepthi
VIII
02-09-99
KV Bolaram
3
Savitha
VIII
20-03-00
KV AFS Begumpet
4
C. Aashrita
VII
30-01-01
KV AFS Begumpet
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Basket Ball (Boys) under 19 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Bharat
XII
15-08-1996
KV Bolaram
2
Sonu
XII
26-11-1994
KV Bolaram
3
Abhinav. G
XI
30-7-1996
KV Bolaram
4
G.Sam Peter
XI
6-10-1996
KV Bolaram
5
Prithvi Raj
XI
24-06-1996
KV Begumpet
6
Ajay Kumar
X
29-04-1997
KV Begumpet
7
Panav Khurana
XI
04-12-1996
KV Begumpet
8
M.Sai Revanth
XI
05-02-1997
KV Picket
9
K.Aswin
XI
19-12-1996
KV Picket
10
Pawan Pandey
XII
03-02-1996
KV Trimulgherry
11
Kumar Gaurav
XI
21-04-1997
KV Trimulgherry
12
Judah Samuel
XII
26-04-1995
KV Bowenpally
STAND BY
1
Devikinand
IX
28-08-1998
KV Picket
2
Ankit
X
28-03-1998
KV Begumpet
3
B.Anil
X
26-01-1997
KV Bolaram
4
Rama Krishna
XII
15-01-1996
KVNo.1 Uppal
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Basket Ball (Boys) under 14 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Prayas
VIII
28-04-1999
KV Begumpet
2
Shivam
VIII
11-10-1999
KV Begumpet
3
Aadarsh
VIII
06-11-1999
KV Begumpet
4
Adarsh
VIII
16-11-2000
KV Begumpet
5
Himanshu
VIII
29-06-1999
KV Begumpet
6
Mohan
VIII
26-09-2000
KV Picket
7
Aman
VIII
17-06-2000
KV Picket
8
Jaya Chandra
VIII
22-10-1999
KV Picket
9
Hari Prasad
VIII
11-01-1999
KV Bolaram
10
S.Mugundhan
VIII
01-09-1999
KV Bolaram
11
B.Laxmikanth
VIII
10-12-1999
KV Bolaram
12
Sahil
VIII
23-11-1999
KV Bolaram
STAND BY
1
Krishna
VIII
11-07-2000
KV Bolaram
2
Giri
VIII
22-03-2000
KV Begumpet
3
Neeraj
VIII
22-08-1999
KV Begumpet
4
Shiva
VIII
26-06-2000
KV Picket
 
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Volley Ball (Girls) under 19 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Fareeda Begum
X C
20-10-1997
KV AFS Begumpet
2
Shalini Ramola
XII A
13-02-1985
KV AFS Begumpet
3
Prameela. K
X A
28-02-1988
KV AFS Begumpet
4
Vaishnavi.N
X D
04-02-1988
KV AFS Begumpet
5
Pravalika. M
X C
21-03-1988
KV AFS Begumpet
6
Pratiksha Kumari
X C
15-02-1997
KV Bolaram
7
Swetha. P
VIII D
25-09-2000
KV Bolaram
8
Priya Kumari
IX E
11-12-1995
KV Bolaram
9
Swetha
X B
04-03-1997
KV Bowenpally
10
Reshma Chandrika
X B
16-10-1997
KV Bowenpally
11
Priyanka Kanwar
XII A
02-01-1995
KV No. 2 Uppal
12
Sheela Gupta
XII A
20-05-1996
KV No. 2 Uppal
STAND BY
1
Mifta Fitima
X D
12-09-1996
KV Bowenpally
2
Shivangi
XII B
17-12-1995
KV AFS Begumpet
3
Sangeeta Bhatia
XII C
12-01-1996
KV Bolaram
4
Vinotna Sai. K
X B
22-09-1997
KV Bowenpally
 
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Volley Ball (Girls) under 14 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Himani Sapaya
VIII B
29-06-99
KV AFS Begumpet
2
Neetu Kumari
VIII B
21-12-99
KV AFS Begumpet
3
Isshu Yadav
VIII D
26-01-00
KV AFS Begumpet
4
Akanksha. P
VIII B
03-07-99
KV AFS Begumpet
5
Nivedita Singh
VIII B
23-11-99
KV AFS Begumpet
6
Trisha Das
VIII B
18-07-99
KV AFS Begumpet
7
Soni Negi
VIII B
02-02-99
KV AFS Begumpet
8
Ruchita. P
VIII B
04-07-99
KV AFS Begumpet
9
Meghna. G
VII C
02-02-01
KV AFS Begumpet
10
Anagha. A
VIII C
06-06-99
KV AFS Begumpet
11
Shivani Singh
VII B
01-03-01
KV AFS Begumpet
12
Nushrath Khatoon
VII A
05-05-00
KV AFS Begumpet
STAND BY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Volley Ball (Boys) under 19 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Mohd Meer Saheb
XII
17-04-1994
KV Bowenpally
2
Ashwin
XII
20-09-1995
KV Bowenpally
3
Rohit
XII
09-11-1998
KV Bowenpally
4
Nikhilesh
XII
21-12-1994
KV Bowenpally
5
Ravi Ratan
XI
03-07-1994
KV Bolaram
6
Swarit
XII C
16-10-1994
KV Bolaram
7
Hari
X
22-10-1997
KV Bolaram
8
Shaym
XI C
14-02-1994
KV Trimulgherry
9
Piyush
IX B
02-12-1998
KV AFS Begumpet
10
Ayyappa Reddy
XII
19-05-1995
KV No. 2 Uppal
11
Gokul Nair
XI A
04-01-1997
KV AFS Begumpet
12
Sachin
X
10-03-1998
KV Bowenpally
STAND BY
1
Murali
XI B
02-02-1995
KV Bolaram
2
Rohit
XII A
08-03-1995
KV Trimulgherry
3
Sundeep
XI B
08-04-1996
KV AFS Begumpet
4
K. Manoj
XII
01-11-1994
KV No. 2 Uppal
 
List of selected students for the participation in KVS Regional Meet- 2012.
Volley Ball (Boys) under 14 to be held at KV AFS Begumpet from 29th to 31st August’ 2012
S. No.
Name of the Student
Class
Date of Birth
Name of KV
1
Sai Krishna M
VIII A
28-08-1999
KV AFS Begumpet
2
Sai Krishna. L
VII C
27-01-2000
KV AFS Begumpet
3
Ch Yasawanth Sai
VI D
27-05-2002
KV AFS Begumpet
4
Shivam Singh
VII C
17-09-2000
KV AFS Begumpet
5
Vinesh. T
VI D
17-10-2001
KV AFS Begumpet
6
Vamshi. T
VII A
14-02-2000
KV AFS Begumpet
7
A. Anil
VII C
02-01-2000
KV AFS Begumpet
8
M. Abhilash
VIII C
29-06-1999
KV AFS Begumpet
9
Prithvi Raj
VI D
26-07-2001
KV AFS Begumpet
10
Bharath Raj
VII C
12-03-2001
KV AFS Begumpet
11
Rajeev
VI D
23-08-2001
KV AFS Begumpet
12
Harsh V
VI D
20-04-2002
KV AFS Begumpet
STAND BY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Senior boys from class IX TO XII
Senior girls from class IX TO XII
Junior boys from class VI TO VIII
Junior girls from class VI TO VIII
 
 
INTER HOUSE COMPETITIONS 2012-13
RESULTS
 
SENIOR BOYS (CLASS IX –XII) BASKET BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
RAMAN
HITESH
XII-A
II
TAGORE
D.RISHIKESH
X-D
III
SHIVAJI
JEET SARKAR
XII-A
 
SENIOR BOYS (CLASS IX –XII) VOLLEY BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
TAGORE
GOKUL.G.NAIR
XI-A
II
SHIVAJI
DILIP KUMAR
XII-B
III
RAMAN
HITESH
XII-A
 
SENIOR BOYS (CLASS IX –XII) FOOT BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
SHIVAJI
AJIT SINGH
XII-B
II
TAGORE
ANKITH MATHUR
XII-A
III
RAMAN
HITESH
XII-A
 
 
LIST OF KVS NATIONAL SPORTS MEET 20011 MEDALIST
 
SL.NO
NAME OF THE STUDENT
CLASS
MEDALS
EVENT
1
RAJAT BENEWAL
IX-B
GOLD
SKATING
SILVER
BRONZE
2
KRITIKA SINGH
XI-B
GOLD
HOCKEY
3
T. VIKASINI
VII-D
SILVER
SKATING
4
B.ANANYA
IX-C
BRONZE
SKATING
5
PREETHI SINGH
VII-A
BRONZE
SKATING
 
B. ANANYA                                 T.  VIKASINI                  
                
 
KRITIKA SINGH                       RAJAT BENEWAL
             
 
KENDRIYA VIDYALAYA AFS BEGUMPET
INTER HOUSE COMPETITIONS 2012-13
RESULTS
SENIOR GIRLS (CLASS IX –XII) BASKET BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
TAGORE
SHAZIA
XII-B
II
RAMAN
K.HIMAVARSHINI
XII-B
III
SHIVAJI
K.RAVALI
XII-B
 
SENIOR GIRLS (CLASS IX –XII) VOLLEY BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
SHIVAJI
SHWETA GULIA
XII-B
II
RAMAN
SHMA IQBAL
XII-B
III
TAGORE
KRITIKA SINGH
XII-B
 
SENIOR GIRLS (CLASS IX –XII) THROW BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
SHIVAJI
K.RAVALI
XII-B
II
TAGORE
KIRTHI RANI
XII-B
III
RAMAN
SHMA IQBAL
XII-B
 
 
 
KENDRIYA VIDYALAYA AFS BEGUMPET
INTER HOUSE COMPETITIONS 2012-13
RESULTS
 
JUNIOR BOYS (CLASSVI-VIII) BASKET BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
TAGORE
PRAYS
VIII-C
II
RAMAN
NITISH
VIII-C
III
ASHOKA
SHIVAM
VIII-A
 
JUNIOR BOYS (CLASSVI-VIII) VOLLEY BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
SHIVAJI
AVS MOHIT
VIII-B
II
RAMAN
NITISH
VIII-C
III
ASHOKA
HIMANSHU.S
VIII-B
 
JUNIOR BOYS (CLASS VI-VIII) FOOT BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
TAGORE
KUNAL RAWAT
VIII-A
II
RAMAN
NITISH
VIII-C
III
SHIVAJI
NEERAJ
VIII-C
 
 
KENDRIYA VIDYALAYA AFS BEGUMPET
INTER HOUSE COMPETITIONS 2012-13
RESULTS
JUNIOR GIRLS (CLASS VI-VIII) BASKET BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
TAGORE
JEEVITHA.G
VIII-B
II
RAMAN
REVATHI
VIII-C
III
ASHOKA
ANGEL
VII-C
 
JUNIOR GIRLS (CLASS VI-VIII) VOLLEY BALL
POSITION
HOUSE
NAME OF THE CAPTAIN
CLASS
I
ASHOKA
HIMANI.S
VIII-B
II
SHIVAJI
SAVITA
VIII-C
III
RAMAN
AKANSHA.P
VIII-B
 
 
 
 
 
KVS National Sports Meet 2011-Cash Prizes 
S No. Name of The Student Class Amount Event
1 B Ananya IX 1500 Skating(U-17)-300 M Quad
2 Preeti Sing VII 1500 Skating(U-17) M inline(Road)
3 T Vikasini VII 2000 Sakating(U-
17)-300 M inline
4 Kritika Singh XI 500 Hockey(U-19) Team event
 
SUMMER COACHING CAMP FOR STUDENTS
DURING VACATION
               
The summer coaching camp was conducted in Kendriya Vidyalya AFS Begumpet from 11-06-2012 to 24-06-2012 ( 6A.M. to 11 A.M.) and on 25-06-2012 from 3.00 P.M to 6.00 P.M being a working day.
                The details of the summer coaching camp are as follows.
S.No.
Event
Coach
Boys
Girls
Total
1.
Basketball
Mr.D.Ramu,TGT(P&HE)
23
23
46
2.
Skating
Mr. Dharmender Prasad
( Contractual Coach)
23
07
30
3.
Cricket
Mr. Thappa
( Contractual Coach)
34
-
34
 
 
Total
80
30
110
 
1.       During the coaching camp refreshments were provided to the students @ Rs.40/- per head per day.
2.       Coaching camp was completed on 25-06-2012.
3.       Talented students in individual games were identified and given intensive coaching for improvement by keen and enthusiastic coaches which would help them perform better in extra mural competitions.
4.       Remuneration is paid to the coaches (Skating and Cricket) for 15 days as mentioned above.