Committees

KENDRIYA VIDYALAYA AFS BEGUMPET, HYDERABAD-11

COMMITTEES FOR THE YEAR 2017-18

S No

Committee

Members

Signature

1

Admissions

Mrs. R Pratima Anand I/C

 

Ms. T Sujata

 

2

Examinations (Secondary)

Mrs Shesha Prasad I/C

 

Mrs. Nirmala Devi

 

Mrs. Swarnalatha

 

Mr. CH Narendra Kumar

 

Mr  A S R Sharma

 

3

Examinations (Primary)

Mrs Sangeeta Ramesh I/C

 

Mrs B Vidyavathi

 

Mrs Ruqsana Parveen

 

4

Time Table (Secondary)

Mrs Rekha Raj I/C

 

Mr A Siva Ram Sharma

 

Mrs. Usha latha

 

5

Time Table(Primary)

Mr M S Rao  I/C

 

Ms. T Sujatha

 

Mrs T Janiki

 

6

CCA (Secondary)

Mrs J Lata I/C

 

Mrs Sunita

 

7

CCA (Primary)

Mrs PLK Rani  I/C

 

Mrs Cicily John

 

8

Cleanliness Monitoring Committee

Mrs. T Shobha I/C

 

Mr D Ramu

 

Ms Shailaja I/C (Primary)

 

Hema Malini Ramesh B C Upstairs

Mrs Neeraja ,Mrs Anjum (WingC-Ground)

Mrs Shilpi Paul ,Anita (Wing B-Upstairs)

 

9

Scouts & Guides

Mrs G Kameshwari(Guides) I/C

 

Mr M T Raju(Scouts) I/C

 

Mr Kedar Ram( Scouts) I/C

Mr Ramchander (Scouts)

 

10

Integrity Club

Mrs Rama Lakshmi I/C

 

Mrs Prabhavathi Naidu

 

Mr M Srinivasa Rao

 

11

Nature Club

Mr TVN Ramesh  I/C

 

Mrs. G. Usha latha

 

12

Adventure Club

Mr Ramchander  I/C

 

Mr D Ramu

 

Mrs Kirti

 

13

Literary Club

Mrs Shesha Prasad I/C

 

Mrs J Lata

 

Mr Subramanyam

 

Mrs Hemamalini Ramesh

 

Mrs Lalitha

 

14

Morning Assembly

Mrs J Lata I/C

 

Mrs. Sunita

 

Mr. D Ramu

 

Mrs S Neeraja

 

Mrs Srilaka

 

Mrs Shiva gamini

 

15

NGC & Gardening

Mr TVN Ramesh  I/C

 

Mrs. G Usha Latha

 

Mrs. Anjum

 

Mrs P L K Rani

 

16

Library

Ms Medha Brahmapurkar

 

Mrs N Shesha Prasad

 

Mrs J Lata

 

Miss T Padmaja

 

Mrs. sunita

 

Mr Veeraswamy

 

Mrs. Dilruba Sultana

 

Mrs Rutha

 

17

Discipline

Ms Medha Brahmapurkar I/C

 

Mrs. Surya Kumari

 

Mr D Ramu

 

Mrs. Dilruba Sultana

 

18

Excursions/Field Visits/  Educational Trips

Mr M.S.Rao I/C

 

Mr. D Ramu

 

Mrs Padmaja Naidu

 

Ms Shailaja

 

19

Computer Dept and Uploading and Updating of website

Mr R Srinivas I/C

 

Mrs. Surya Kumari

 

Ms. T Sujatha

 

Computer Instructors

 

20

Furniture Dept

Mr Sasibhushana Rao  I/C

 

Mr ASR Sharma

 

Mr Kedar Ram

 

Mrs. Lola Moses

 

21

Subject Committee Convenors

Mr T Srinivas  ( Science) I/C

 

Mrs. N Shesha Prasad ( English) I/C

 

Mrs J Lata ( Hindi) I/C

 

Mrs Bina Rajan(Soc. Sci) I/C

 

Mrs Rekha Raj( Mathematics) I/C

 

22

Grievance Cell/ Guidance & Counselling

Ms Medha Brahmapurkar I/C

 

Mrs. Sesha Prasad

 

23

Audio Visual Aids

Ms. Keerti I/C

 

Mrs Srikala

 

24

Teaching Aids

Mr. A Subramanyam

 

25

Junior Science Lab

Mrs Bhashwati Ghosh I/C

 

Mrs. G Usha Latha

 

Mr TVN Ramesh

 

26

Maths Lab

Mrs Rekha Raj I/C

 

Mrs Nirmala Devi

 

27

Newsletter/Magazine

Mrs N Shesha Prasad I/C

 

Mrs J Lata

 

Mrs. Radha Murthy

 

Mrs. A Swarnalatha

 

Mr Sasibhushana Rao

 

Mrs. Dilruba Sultana

 

Mrs Pratima Anand

 

Mrs Kameshwari

 

Ms. T Sujatha, Mrs Anjum

 

28

P A System Electrical and petty Works

Mrs K Srikala I/C

 

Mr Narsing Rao

 

29

NIE

Mrs A Swarnalatha I/C

 

 

30

First Aid

T V N Ramesh I/C

 

Mr D Ramu

 

31

NCC

Mr D Ramu

 

 

32

 

Maths Garden

Mrs Rekha Raj   I/C

 

Mrs Nirmala Devi

 

Mr Ramchander

 

Mr  Sudhakar

 

Mr Ch Narendra Kumar

 

Mrs Sivagamini

 

Mrs PLK Rani

 

33

Website Updation & Maintenance

Mr R Srinivas I/C

 

Computer Instructors

 

34

 

Local Purchase Committee

Miss Medha Brahmapurkar I/C

 

Mr T Srinivas Rao

 

Y. Surender

 

Mrs Kirti

 

Mrs Srikala

 

Mrs. Dilruba Sultana

 

35

Activity Room

Mrs. G.Radha Murthy  I/C

 

Mr. A.S.R. Sharma

 

36

CBSE

 Mrs. Surya Kumari  I/C

 

Mr R Srinivas

 

Mrs. G Radha Murthy

 

37

NCSC

Mr. T Srinivas Rao

 

All Science Teachers

 

38

 

Children’s Park

Mrs. Dilruba Sultana  I/C

 

Mrs B Vidyavati

 

Mrs Sangeeta Ramesh

 

 

39

Olympiads

Mr. M.T.Raju  I/C

 

Mrs G Kameshwari

 

Mrs PLK Rani

 

Mrs F U Anjum

 

40

External Exams (competitive exams, NIOS etc.)

Mr. M.T.Raju  I/C

 

Mr. R. Srinivas

 

Mr M S Rao

 

41

Science Exhibition

Mrs.L Shyamala I/C

 

All Science PGTs

 

42

 

Hindi Rajbhasha

Mrs. J Lata  I/C

 

Mrs. Tgt Hindi

 

Mrs. Lola Moses, Mrs Ruqsana

 

43

Social Science Exhibition

Mrs. Surya Kumari

 

All TGTs (Social Science Subject)

 

44

 

Institutional Planning

Ms. Medha Brahmapurkar I/C

 

Mrs. Radha Murthy

 

Mrs. A Swarnalatha

 

Mrs. Dilruba Sultana

 

45

Photography

Mrs Sunita I/C

 

Mrs. G Kameshwari

 

  46

 Discipline

Mr Ramu

Sports Coaches

Mr Sudhakar

 

47

Decoration Committee

Mr B S B Rao

Mrs Prabhavathi Naidu

Mrs Nirmala

Mrs Vidyavathi

Mrs Neeraja

 

48

Maintenance and Repairs

Mrs Srikala

Mr T Srinivas Rao

Mr Kedar Ram

Mr M Srinivas Rao