Co-curricular Activities

 

ALLOCATION OF HOUSE MASTERS AND CAPTAINS(primary) 2016-17
 
S.NO
NAME OF THE HOUSE
HOUSE MASTER AND ASSOCIATES
1
SHIVAJI
Mrs Lalitha
Mrs Kameshwari
Mrs G R Shaileja
Mrs Anjum
 
HOUSE CAPTAINS
Dharani
Rishika   
2
TAGORE
 
Mrs lola Mosses
Mrs Hemamalinl
Miss Daisy Francis
Miss T Sujata
HOUSE CAPTAINS
Srijitha
Rajeswari
G Praneeth
S Sharath
3
ASHOKA
 
Mrs B Vidyavathi
Mrs Dhamari
Mrs Sangeeta Ramesh
Mrs Anand Chowdhary
Mr M Sriniva Rao
 
HOUSE CAPTAINS
Vaishanvi
Pallavi
Tanmay
Umendra 
4
RAMAN
Mrs Rutha
Mrs Lilian Kanta Rani
Mrs Pratima
Mrs Janaki
HOUSE CAPTAINS
Prasteeti
Muskan Singh
Harsh prem
Aditya
 
Results 2016-17
 
 

HINDI RECITATION COMPETITION FOR GROUP –I (CLASS I)

Topic MAA

NAME

CLASS

HOUSE

POSITION

Srihita

I B

Shivaji

I

Ayushi

I B

Tagore

II

 Sanika R

I D

Raman

III

 
 
 

HINDI RECITATION COMPETITION FOR GROUP –II (CLASS II)

Topic  Pathshala

NAME

CLASS

HOUSE

POSITION

Navodit

II D

Shivaji

I

G Medha Reddy

II B

Raman

II

G karthik krishna

II D

Raman

III

 
 
 

DISPLAY BOARD

HOUSE

POSITION

Tagore

I

Raman

II

Ashoka

III

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ENGLISH RECITATION COMPETITION FOR GROUP –I (CLASS I)

Topic: Birds, Animals and Insects

NAME

CLASS

HOUSE

POSITION

Akshara

I A

Ashoka

I

Jahnavi

I A

Raman

II

Adhitya

I A

Ashoka

III

 
 
 

ENGLISH  RECITATION COMPETITION FOR GROUP –II (CLASS II and III)

Topic  Nature

NAME

CLASS

HOUSE

POSITION

Revasri

III B

Raman

I

Navodit

II D

Shivaji

II

Laxmi Manasa

III C

Shivaji

III

 

Patriotic Song Group III      Classes IV and V

NAME

HOUSE

POSITION

Vaishnavi & Party

Ashoka

I

Simiran & Party

Raman

II

Srijita & Party

Tagore

III

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                        List of  Important   Days
April 7                      World Health Day
April 18                      World Heritage Day
April 22                     Earth Day
May 1                       International   Labour Day
May 2                       Mother’s Day
July 1                        Doctor’s Day
July 11                     World Population Day
August 3                International Friendship Day
August 8                 World Senior Citizen’s Day
August 29               National Sports Day
September 2          Coconut Day
September 8          World Literacy Day     ( U N E S C O )
September 15        Engineer’s   Day
September 16         World Ozone Day
September 22         Rose Day ( Welfare of Cancer patients )
September 27        World Tourism Day
October 4               World Animal Welfare Day
October 8               Indian Air Force Day
October 16            World Food Day
November 14         Children’s Day   ( Diabetes Day )
December 1           World Aids Day
December 10         Human Rights Day
December 23         Kisan Divas
January 10            World Laughter Day
January 12           National Youth Day
January 30            Martyrs’ Day
February 22           Thinking Day
February 28          National   Science Day
March 8                International Women’s Day
March 15             World Consumer Rights   Day
March 22            World Day for Water
 
 
 
 
 
Tentative List of Secondary   C C A For the Year 2016-17
1. April 7th        -          House Formation , House Meeting ,      House Captains Selection
2 .April 21st     -          Sanskrit Sloka Recitation
3. April 28th –             English Poem Recitation
4. May 5th –                Display Board Competition
                                                SUMMER VACATION
5. June 30th –            English Debate
6. July 7th –                Hindi Debate
                                                 F.A    1 / U.T   1
 
7. Aug 4th –                Group Song
8. Aug 18th –             Solo Dance
9. Aug 25th –             Group Dance
10. Sept 1st –             Rangoli Competition
11. Sept15th –           Hindi Poem Recitation
12. Sept 22nd –          Hindi Elocution
13. Sept 29th –           Kavi Ghosthi
14. October 6th -        English Elocution
                                      AUTUMN BREAK
15. Nov. 3rd – English Extempore
                             ANNUAL DAY PREPARATION
 
LIST OF IMPORTANT DAYS TO BE CELEBRATED IN THE ACADEMIC SESSION 2016-17
MONTH
DATE
DAY
APRIL
7TH
World Health Day
 
14th
Dr. Ambedkar’s Birthday
 
18th
World Heritage Day
 
22nd
Earth’s Day
 
 
 
JULY
11th
World Population Day
 
28th
World Nature Conservation Day
 
31st
Munshi Prem Chand’s Birthday
 
 
 
AUGUST
15th
Independence Day
 
20th
Sadbhavna Diwas
 
27th
Mother Teresa’s Birthday
 
 
 
SEPTEMBER
5th
Teacher’s Day
 
8th
World Literacy Day
 
14th
Hindi Diwas
 
 
 
OCTOBER
1st
International Day for Senior Citizens
 
2nd
Gandhi Jayanti & Lal Bahadur Shastri’s Birthday
 
24th
U.N.O Day
 
 
 
NOVEMBER
10th
World Science Day
 
11th
National Education Day
 
14th
Children’s Day, World Diabetes Day
 
 
 
DECEMBER
1st
World AIDS Day
 
2nd
National Pollution Day
 
10th
Human Rights Day
 
14th
National Energy Conservation Day
 
15th
KVS Foundation Day
 
 
 
JANUARY
12th
National Youth Day / Vivekananda’s Birthday
 
23rd
Subhash Chandra Bose’s Birthday
 
24th
Girl Child Day
 
26th
Republic Day
 
30th
Martyr’s Day
 
 
 
FEBRUARY
22nd
Baden Powell Birthday
 
28th
National Science Day
 
 
 
MARCH
8th
International Women’s Day
 
 
ALLOCATION OF HOUSE MASTERS AND CAPTAINS 2015-16
 
S.NO
NAME OF THE HOUSE
HOUSE MASTER AND ASSOCIATES
1
SHIVAJI
MRS. L.SHYAMLA , PGT PHYSICS
MRS. RADHA MURTHY ,TGT ENGLISH
MR. GEOGRE KUTTY
MS. T.PADMAJA ,TGT SSC
MRS. KALYANI GEETA ,TGT HINDI,
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHWETHA GULIA- XII B
MAS. JEET SARKAR- XII A
2
TAGORE
MRS. MAMTA SHARMA ,PGT COMMERCE
MRS. SHAMMI SADIQ, TGT ENG
MR. M K SAHU
MR. A.SUBRAMANYAM ,TGT HINDI
MRS. PRABHAVATI NAIDU , TGT SST
Mr. NARENDRA KUMAR
MR. SAHADEVUDU
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHAZIA FATIMA- XIIB
MAS. ANKIT MATHUR- XIIA
3
ASHOKA
MR. D. SAIDULU , PGT CHEMISTRY
MRS. REKHA RAJ
MR SHIV RAM SHARMA , TGT SANSKRIT
MRS. NEELAM KHANDARI , TGT HINDI
MRS. A SWARNALATHA , TGT ENGLISH
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHRUTHI- XII B
MAS. AVEENEEN- XII B
4
RAMAN
MRS. BEENA RAJAN , PGT GEOGRAPHY
MRS. SHOBA RANI, TGT ENGLISH
MRS. K NIRMALA, TGT MATHS
MRS KIRTI SAXENA TGT (SST)
MRS. RAMALAKSHMI, TGT HINDI
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHAMA IQBAL- XII B
MAS HITESH SAPAHYA- XII A
 

 

 

CMP Cluster level cultural meet was held on 1-12-12 at K.V.NO 2 Uppal.
No. of participants = 33
1.       The activities were Reading Recitation, Hindi story telling , Group song,Dance students from each classes III , IV & V.
2.       The Results are as follows:
 
Reading Recitation: 
                

Class        
Name
Position
III
Dharani
II
IV
Vidyashree
I
V
-
-

 
Hindi Story Telling :
 

Class        
Name
Position
III
-
-
IV
Monali Sahoo
I
V
Amalan Anshu
III

 
               Group Song :      II position

 

WINNERS OF HINDI DEBATE COMPETITION HELD ON 04/08/12
POSITION
NAME
CLASS
HOUSE
I
Amogh Venkatnarayanan
XI A
Ashoka
II
Shipra
XI A
Shivaji
III
Neeraj Kumar
XI B
Shivaji
 
WINNERS OF ENGLISH DEBATE COMPETITION HELD ON 28/07/12
POSITION
NAME
CLASS
HOUSE
I
Alekha King
XII B
Tagore
II
S. Chandana
XI A
Raman
III
Aarohi BhagwatK
XI A
Raman
 
WINNERS OF ENGLISH ELOCUTION COMPETITION HELD ON 21/07/12
POSITION
NAME
CLASS
HOUSE
I
S. Chandana
XI A
Raman
II
Kshatriya Behara
XI B
Tagore
III
Vyshali K
XI B
Ashoka
 
 
ESSAY WRITING COMPETITION (HINDI), HELD ON THE OCCASION OF 150th BIRTH ANNIVERSARY OF SWAMY VIVEKANANDA
POSITION
NAME
CLASS
I
ANKIT
X C
II
ANKIT KUSHEAHA
X D
III
ANSHU LAUR
X B
 
 

Group Song Competition

Group singing competition for Group III I.E Classess Iv & V was Conducted on Friday 13.7.2012 during the CCA Activities.

Topic: "Communal Harmony"

The Results are as Follows

                                                          

Position House Name student  name Class
First Shivaji House Ipsita & Group VC
Second Ashoka House Abhipsa Priyadarshini& Group VC
Third Raman House Sindhusha & Group

VA

 

 
Vidyalaya organized on the spot painting competition on 11-07-2012 from 9.00 AM to 11 AM for class VI and VII students at activity room, on the topic “Life of Swamy Vivekananda and his contribution for World Peace”
24 students participated in the competition, and the results are:
1.       Ch. Sahiti             VIIA       First Prize
2.       B. Sravya              VI A        Second Prize
3.       Ch. Nidhi              VII B       Third Prize

 

 

CONGRATULATION ! PRIZE WINNERS 

 

 

 

Vegetable Printing Competition

Vegetable printing competition was conducted on 11.05.2012 during the cca periods

The topics are

Ist Group (Pre Primary & I)

1.Design a frock

IInd Group( II & III )

2. Bedsheet Design

IIrd Group(IV & V)

3.Sari Design

 

 

Class Room Activities During the Month Of April and May 2012

 

                  

                  

 

TLM Exhibition

TLM Exhibition was conducted on 4.5.2012

                     

                  

 

 

FRUIT EXHIBITION

Fruit exhibition was conducted on 27.4.2012 during the CCA periods for class I and Preprimary.

 

 

 

 

 

 

Drawing and Painting competition
CONDUCTED ON 19.4.2012
The topic for the drawing and painting competition
 
Ist Group(Pre Primary & I)
1.Draw and colour 3 Fruits
IInd Group(II & III)
2. A Bouquet
IIIrd Group(IV & V)
3. A Scenery
 
Results of Drawing and painting competition
Group I

Sno
Name of the student
Class & Section
Position
1
E.Rohan
IA
I
2
Janani
IB
II
3
SriSri
ID
III

 
Group II

Sno
Name of the student
Class & Section
Position
1
Dharani
IIIA
I
2
K.harshitha
IIB
II
3
Srijitha
IIID
III

 
Group III

Sno
Name of the student
Class & Section
Position
1
A.Esha Rayal
VC
I
2
Arpitha Patnaik
VA
II
3
Abhishek Kumar
VA
 
III
 

 

School Readiness Programmes

Conducted during the month of April for Class I and Preprimary

          

            

 

 

 

 

 
 
        KENDRIYA VIDYALAYA A.F.S. BEGUMPET-HYDERABAD
 
   PRIMARY     CCA    2012-2013  
       GROUP - I  CLASSES I& II    
S.NO MONTH                  MASS             GROUP                      INDIVIDUAL
1 APRIL HOUSE DRISTIBUTION    
    & MEETING    
         
2   DRAWING    
         
3   VEGETABLE PAINTING    
    (ECO FRIENDLY)    
         
4   COLLAGE WORK    
         
5 MAY     RECITATION (ENGLISH)
         
6       RECITATION (HINDI
         
7 JUNE/JULY     STORY TELLING
         
8     ADVERTISEMENT -  
      PLASTIC FREE  
9   ENGLISH CALLIGRAPHY    
         
10   GREETING CARD MAKING    
         
11 AUGUST   ACTION SONG - ENG  
         
12 SEPTEMBER CALLIGRAPHY IN HINDI    
      HINDI ACTION SONG  
         
13 NOVEMBER FANCY DRESS    
         

 

 

RESULT OF CCA COMPETITIONS 2012-13
SANSKRIT SLOKA RECITATION- 28/04/2012
 
JUNIOR GROUP
 
POSITION
NAME
CLASS
HOUSE
I
K ABILASH
VI B
TAGORE
II
VAISHNAVI
VII D
TAGORE
III
JANANI
VIII C
SHIVAGI
 
 
SENIOR GROUP
 
POSITION
NAME
CLASS
HOUSE
I
SNEHAMAYEE
IX D
TAGORE
II
D S PRATYUSHA
IX A
ASHOKA
III
TARANI
IX C
RAMAN

 

BULLETIN BOARD COMPETITION, HELD ON 05-05-12

 
POSITION
HOUSE
I
RAMAN
II
ASHOKA
III
TAGORE

 

 

 
 
 
 

 

  

ALLOCATION OF HOUSE MASTERS AND CAPTAINS 2012-13
 
S.NO
NAME OF THE HOUSE
HOUSE MASTER AND ASSOCIATES
1
SHIVAJI
MRS. L.SHYAMLA , PGT PHYSICS
MRS. RADHA MURTHY ,TGT ENGLISH
MR. GEOGRE KUTTY
MS. T.PADMAJA ,TGT SSC
MRS. KALYANI GEETA ,TGT HINDI,
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHWETHA GULIA- XII B
MAS. JEET SARKAR- XII A
2
TAGORE
MRS. MAMTA SHARMA ,PGT COMMERCE
MRS. SHAMMI SADIQ, TGT ENG
MR. M K SAHU
MR. A.SUBRAMANYAM ,TGT HINDI
MRS. PRABHAVATI NAIDU , TGT SST
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHAZIA FATIMA- XIIB
MAS. ANKIT MATHUR- XIIA
3
ASHOKA
MR. D. SAIDULU , PGT CHEMISTRY
MRS. REKHA RAJ
MR SHIV RAM SHARMA , TGT SANSKRIT
MRS. NEELAM KHANDARI , TGT HINDI
MRS. A SWARNALATHA , TGT ENGLISH
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHRUTHI- XII B
MAS. AVEENEEN- XII B
4
RAMAN
MRS. BEENA RAJAN , PGT GEOGRAPHY
MRS. SHOBA RANI, TGT ENGLISH
MRS. K NIRMALA, TGT MATHS
MRS KIRTI SAXENA TGT (SST)
MRS. RAMALAKSHMI, TGT HINDI
HOUSE CAPTAINS
MISS. SHAMA IQBAL- XII B
MAS HITESH SAPAHYA- XII A